ÖVRIGT / Mattor / Textil 5635014
nr 563 5014
Viola Gråsten
(f. 1910), Sverige
”Hassel” Viola Gråsten (1910-1994) för Mölnlycke, Sverige 1950-tal, gråsvart dekor på vit botten, ca 213 x 128 cm, slitage, litteratur: Modern Svensk Textilkonst, Ulf Hård af Segerstad 1963, sid 137
Viola Gråsten, född 1910 i Finland, död 1994.
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
måndag 26 januari 2009
kl 18:59:57
400 kr